پنج‌شنبه, 5 ارديبهشت 1398 جستجو:           |    

عنوان : توسعه همه جانبه فرهنگ در اولویت است
توضيحات :             

توسعه همه جانبه فرهنگ در اولویت است

رفتار اجتماعی افراد بر اساس فرهنگ زیست بومیشان متفاوت است از آنجائیکه آهنگ شهرنشینی به شدت رو به رشد بوده، این روزها کمتر فرهنگ روستایی و یا زیست بومی دیده می شود افراد به شهرهای متفاوت مهاجرت می کنند و فرهنگ غالب همان شهرها؛ به رفتار شهروندی تبدیل می شود.

فریدون وکیلی عضو شورای اسلامی شهر شهریار با طرح این مسئله به لزوم توسعه فضاهای فرهنگی و آموزشی در شهریار پرداخت وی در گفتگوی خود با سرافرازان گفت: شهروندان امروز شهرهای شهرستان شهریار از اقوام مختلف ایرانی هستند و هرکدام دارای فرهنگی بومی و اصیل می باشند اما دو موضوع ساختار شهرسازی و کمبود زیرساخت های فرهنگی و آموزشی ممکن است با این اصالت ها در تقابل قرار گیرد بطور مثال نوع ساخت و سازها در زیست گاه های بومی برخی استانها متفاوت از یکدیگرند و انتقال چنین فرهنگی در بافت شهری بدلیل هزینه های سنگین، غیرممکن است.

فریدون وکیلی ناکافی بودن زیرساختهای فرهنگی و آموزشی را دومین معضل برای حفظ برخی آداب و سنن و همچنین رسیدن به یک رفتار واحد شهروندی خواند و شهر شهریار را به لحاظ نزدیکی به پایتخت و وجود اراضی وسیع جهت شهرسازی و همچنین آب و هوای خوب، در معرض بیشتر مهاجرت های اقوام مختلف خواند او در ادامه گفت: یکی از اولویت های شوراهای چهارم و پنجم در شهر شهریار نگاه ویژه به این موضوع بوده و هست. چنانچه مردم شاهد هستند ایجاد چند مجموعه فرهنگی در شهرهای شهریار، اندیشه، امیریه، کهنز و ... در دستور کار قرار گرفت، گفتنی است در این دوره از شورا، نگاه فوق بیش از پیش تقویت پیدا کرد اختصاص هشت زمین جدید به ساخت مدرسه و تکمیل پروژه های آموزشی قبلی از همین موارد است هرچند ما در نوع ساخت هم نگاه ویژه ای به این موضوع داریم افتتاح و تحویل مدرسه مدرن در شهرک صدف با تمام امکانات مورد نیاز و تکنولوژی پیشرفته می تواند دلیلی بر این مدعا باشد.

ساخت خانه هنرمندان، تکمیل فرهنگسرای ایثار اندیشه، ساخت فرهنگسرا در کرشته، کمک به ساخت امام زاده هادی و در نهایت ایجاد سرای محله اندیشه از جمله اقداماتی بود که فریدون وکیلی همگام با سایر اعضای شورای اسلامی شهر شهریار به آن پرداخت. وکیلی در این خصوص گفت: عدم پیش بینی و اختصاص سرانه کافی در فازیک اندیشه طی سالهای گذشته این منطقه را با چالش جدی روبرو کرده است و خوشبختانه با اتمام ساخت ساختمان شهرداری در ورودی جنوبی اندیشه باعث شد تا یک فضای جدید برای تامین سرانه های فرهنگی (ساختمان قدیم شهرداری منطقه یک اندیشه) مهیا شود. وکیلی ادامه داد این ساختمان دارای حدود 16 کلاس مجزا و یک سالن اجتماعات حدود یکصدنفری و سالن مطالعه می باشد که در صدد هستیم با اختصاص یک اعتبار 300 میلیون تومانی این فضا را به نحو احسن در اختیار اقشار مختلف مردم قرار دهیم تا فرصتی باشد برای ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی بسیار ارزان و همچنین پاتوقی برای فرهنگیان فرهیخته شهر باشد تا به بالندگی بیش از پیش شهرمان بیاندیشند.

وی به اختصاص زمینی به وسعت حدود سه هزار مترمربع به اداره فرهنگ و ارشاد شهریار جهت احداث یک فرهنگسرای مجهز اشاره کرد و گفت اینها تنها در بخش توسعه زیرساخت هاست همه آگاه هستند که کار فرهنگی یک کار بسیار فرسایشی و پرهزینه؛ اما بسیار ضروری است لذا در پیش بینی بوجه سال آینده نسبت به افزایش اعتبار بخش فرهنگی نگاه ویژه ای شده است که امیدواریم در این خصوص رضایت تمام شهروندان را به همراه داشته باشیم.

وکیلی در پایان افزود به اینکه مقوله فرهنگ، چند بعدی است و اقداماتی نظیر توسعه سرانه های ورزشی، ایجاد فضاهای سبز و بوستانها، ترمیم و بهسازی پیاده راه ها هم می تواند بطور مستقیم در ارتقای سطح فرهنگی سهیم باشد و مجموعه شورای و شهرداری در این موارد هم اقدامات بسیار خوبی داشته و همچنین با حمایت از برنامه هفته های فرهنگی تصمیم داریم یک جهاد فرهنگی و آموزشی را به کمک مردم در شهر داشته باشیم.
بازگشت               چاپ چاپ

پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر شهریار

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8