چهارشنبه, 29 اسفند 1397 جستجو:           |    

عنوان : ویژگی های تفکر بسیجی
توضيحات :             

ویژگی های تفکر بسیجی

شناخت بسیجی در وضعیت کنونی و آینده از ضروریات بزرگی است که در سرنوشت سامان دادن به کشور، ترویج اسلام ناب و تداوم راه مقدس انقلاب و امام راحل (سلام الله علیه) نقش تعیین کننده دارد.
ملاک و مبنا برای معرفت بسیجی، تفکر بسیجی است که ما را می تواند به گوشه هایی از حیات معنوی او رهنمون و ماهیت و شخصیت واقعی این انسان معنوی و الهی را برای ما روشن سازد.
در این نوشتار که به قلم سرلشکر بسیجی دکتر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به رشته تحریر درآمده ویژگی های بسیجی مورد بررسی و کاوش قرار گرفته است که تقدیم حضورتان می کنیم؛

بررسی مفهوم واژه های اساسی تحقیق
1-
بسیجی
بسیجیاز جمله واژه هایی است که به لطف انفاس قدسی امام تنها در لغتنامه و دایره المعارف انقلاب اسلامی یافت می شود. “بسیجی” فرد عاشق سراز پا نشناخته ای است که لحظه لحظه زندگی خویش را وقف اسلام و قرآن و ولایت و انقلاب اسلامی کرده است. او مطیع اوامر “ولی فقیه” زمان است؛ بر دشمن می تازد و امان از او می برد؛ ”پارسای” شب است و “شیر” روز؛ هدف غایی بسیاروالای بسیجی او را در جایگاهی بس مقدس قرار داده است. یک چریک یا یک پارتیزان برای جنگ خود علیه دشمن هدف عالی دارد. او می جنگد تا کشور و مردمش را از تجاوز دشمن و از یوغ استعمارگر نجات دهد. این به نوبه خود هدفی عالی است؛ اما در این راه چیز دیگری نیست. آخرش همین است و بس. اما بسیجی می جنگد چون به واسطه ولی فقیه زمان خودمطیع اوامر الهی است؛ یعنی می جنگد چون دستور خداوند، جهاد است و صلح می کند چون اراده خدا بر آن قرار دارد. این است که به بسیجی روح و نشاط می دهد و او را تا ردیف اولیای الهی ارتقا می بخشد. همین درجه از عبودیت و بندگی است که آن یار سفر کرده را به وجد می آورد تا آنجا که بسیجی را فرزند خود می خواند و با آن درجه از خلوصی که در وجود مبارکش سراغ داریم، برانگیخته شدن در روز محشر را با فرزندان بسیجی اش از خدا می خواهد. بدین ترتیب معلوم می شود که بسیجی مفهومی کلی تر از رزمنده است چرا که مراتب بندگی فقط در جنگ نیست که تبلور می یابد بلکه در تمام شئون زندگی بشری عینیت دارد. بسیجی کسی است که در هیچ یک از دسته بندی های مادی و متعارف قرار نمی گیرد. نه متعلق به حزب است و نه متعلق به زمان، مکان، طایفه، صنف بخصوصی و نه هر دسته بندی دیگر. زیرا بسیجی یار امام است و بسیجی عبد خداست وانسانی از تبار ابراهیم (علیه السلام) که اسماعیل وار، مصمم وعاشقانه به مسلخ عشق می رود؛ راه حق می جوید و سالک همیشه کوی دوست است.

2-
تفکر بسیجی و ویژگی های آن
این واژه مقدس که اولین بار از پرتو کلام نورانی امام راحل تجلی یافت به یک معنا همان اندیشه واعتقادی است که شریف ترین فرزندان امام آن را آگاهانه برگزیدند و تمام فکر و خلق و خوی و عمل خود را با آن میزان، تنظیم کردند تا آنجا که انسان های دیگری شدند با رایحه ای ولایی و صبغه ای الهی و جلوه ای قرآنی و به معنای دیگر تفکر بسیجی به تمام و کمال، همان اندیشه و اعتقاد کامل به اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) است یعنی بی اسلام ناب، بسیجی نتوان شد و بی تفکر بسیجی، اسلام، اسلام محمدی نخواهد بود. بنابراین تفکر بسیجی، تعبیری بدیع از مکتب اسلام و آئین الهی تشیع است. این تفکر ویژگی هایی دارد که همان شاخصه های اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله) و شاخصه های اسلام علوی و اسلام زهرایی و اسلام عاشورایی حسینی و زینبی است.
امام خمینی(سلام الله علیه)احیاگر اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه وآله) و پایه گذار و معلم مکتب “تفکر بسیجی” در عصر ما بزرگترین تفسیر را از بسیج و تفکر بسیجی، ارائه می فرماید: ”من... از خدا می خواهم که با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام”.
با این تعبیر امام راحل هم بسیجی و تفکر بسیجی را تا اعلا درجه ستود زیرا به بسیجی بودن افتخار کرد و هم به رهروان آموخت که تفکر بسیجی چیست و اسوه بسیجی کیست.
از برکات نهضت عظیم و مقدس اسلامی به رهبری حضرت امام راحل حضور هرچند کوتاه مدت ولی موثر و همه جانبه تفکر امام راحل در همه صحنه های حیات امت اسلامی بویژه در مهمترین حادثه انقلاب اسلامی یعنی دفاع مقدس بود.
این حضور که از پشتوانه گرانبها از عالی ترین درجات ایمان و عمل صالح برخوردار بود در کوتاه ترین مدت منشاء چنان تحولات شگرفی در میان رهروان شد که حتی گاهی راه باور را بر همرهان دشوار می کرد و رنگ و بوی افسانه به خود می گرفت، اما عاقبت دشمنان هم دریافتند که تفکر بسیجی آن گونه که امام راحل پایه گذاری کرد، کیمیایی است که حتی افسانه ها را در وادی واقعیت به مبارزه می طلبد.
تفکر بسیجی آن چنان حقانیت اصحاب کربلا را به نمایش گذاشت که دیگر هیچ منکری نتواند شائبه مبالغه در داستان فداکاران کربلا را به دل راه دهد.
تفکر بسیجی با اوصاف اعجاب آورش چیزی نیست جز برنامه بی نظیر توحید وعدالتخواهی وشاخصه های آن چنین است:
1-
پیوند و بیعت با ولایت: از محمد(صلی الله علیه وآله) و علی(علیه السلام) تا مهدی(عج) و در زمان غیبت با ولایت فقیه.
2-
ایمان و اخلاص: تفکر بسیجی بیش از هر چیز بر ایمان خالص و محض به غیب مبتنی است؛ ایمان به الله با همه اسما و اوصاف جمال و جلالش بدون ذره ای تردید یا شرک.
3-
حریت در عبودیت: در این مکتب، بندگی نه از روی طمع و نه از روی خوف بلکه از روی آزادگی و عشق به معبود است؛ همان گونه که امیرمومنان(ع) در وصف خویش بیان فرمود لذا بسیجی بنده رب است نه بنده زر و زور؛ چه او شرافتمندتر از این است که غیر از این باشد.

                             علی مهدور نائب رئیس شورای شهر شهریار                                              


بازگشت               چاپ چاپ

پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر شهریار

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8